Forum Protectia Muncii . ro

Comunitatea celor care se ocupa cu protectia muncii, ISCIR si PSI
Acum este Joi Aug 21, 2014 4:00 pm

Ora este UTC

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Autorizare sudori
MesajScris: Mie Aug 12, 2009 12:20 pm 
Neconectat

Ma poate ajuta cineva cu o informatie: Concret, am nevoie sa obtin autorizare pentru doi sudori ce vor efectua lucrari de sudura in constructii. Stiu ca incercarile mecanice pentru sudurile date ca proba se pot face in laboratoare gen celui de la Fac. de C-tii dar nu stiu cine emite autorizarea, unde trebuie sa ma interesez samd

Multumesc anticipat!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Autorizare sudori
MesajScris: Vin Aug 14, 2009 5:43 am 
Neconectat

Raspund tot eu, poate vreodata va avea cineva nevoie.
M-am interesat si parcursul este urmatorul:

1. Se verifica incararea sudorului pe care vrei sa-l autorizezi;
2. Daca acesta are curs de calificare ca sudor si este incadrat in firma ca sudor se poate trece la pasul 4 direct. Daca nu au, se merge la punctul 3;
3. Se trimite sudorul la un curs de calificare autorizat de Min Muncii. Firme se gasesc multe.
4. Se trimite sudorul la un curs de specializare pe domeniul pe care se doreste autorizarea;
5. In paralel cu pasii de mai sus, se verifica existenta in firma a unei persoane autorizate ca RTS (responsabil tehnic cu sudura). Daca nu exista asa ceva (adica firma nu are angajat un Inginer Sudor European se trimite la curs de specializare un inginer in vederea autorizarii ca RTS)
6. Se definesc procedurile de sudare ce urmeaza a fi omologate.
7. Se merge la ISCIR si se obtine omologarea procedurilor si autorizarea firmei de catre ISCIR.
8. Se merge la o firma autorizata ISCIR care se ocupa cu autorizare sudori.
9. Intr-un final, dupa examinarea sudorilor se obtine autorizarea acestora.

In plus, am inteles ca daca ai in firma un Inginer Sudor European, poate face el calificarea interna ca sudori a operatorilor.

Costul unor asemenea proceduri este de 15.000-20.000 de lei (RON). Autorizarea este valabila 2 ani pentru sudori si un an pentru firma dupa care procesul de autorizare se reia. Daca nu ai nevoie peramenta de sudor autorizat, e mia ieftin sa gasesti unul cu contract de colaborare.

Sper ca nu am gresit nimic. Daca cineva identifica vreo eroare in ceea ce am spus, rog sa semnaleze

Multumesc!

Sus

MesajScris: Dum Aug 23, 2009 2:56 am 
Neconectat

Multumim pentru bunele intentii.

Sus

MesajScris: Lun Aug 23, 2010 6:19 pm 
Neconectat

Inginer Sudor European, sau Inginer Sudor International ?
La facultatile de profil absolventii sunt ingineri si subingineri specializati in tehnologia sudarii.
Ulterior urmeaza specializarile raportate la cerintele europene sau internationale ( tehnologiile si procedurile altor tari)

Apropo: Inginer sudor roman este un tampit ?

In ceea ce priveste autorizarea sudorilor se poate face part-time cu un Inginer sudor, autorizat ulterior RTS-ISCIR, ce intocmeste toata procedura ISCIR.

Este simplu nu ?

Sus

MesajScris: Joi Iul 28, 2011 10:34 am 
Neconectat

Sudorii se pot autoriza intern sau de catre o companie de certificare gen ISCIR, TUV, DNV, Loids, etc, in general cerintele sunt impuse de client sau de catre legislatie, in general elementele sub presiune sau cele de ridicat trebuie sudate respectand anumite standarde, trebuie sa ai proceduri calificate (urmand anumite standarde ex EN 15614 daca este voba de otel) si sudori calidicati dupa alte standarde (EN 287, in acelasi caz). Daca clientul cere doar o calificare interna in funtie de tipul de sudura calificarea de face cu teste mecanice (distructive) sau NDT (non distructive testing), daca cere o calificare data de o societate de certificare atunci un reprezentant al acesteia trebuie sa supervizeze procesul. Inainte singura societate care autoriza sudori in romania era ISCIR, odata cu intrarea in UE, suntem obligati sa acceptam autorizatii date de TUV, DNV..... care sunt valabile in totata europa. Inginerul sudor international/european reprezinta garantia ca aceste standarde sunt repectate si urmate, nu prea exista diferente intre cele doua titulaturi decat in ce priveste societetile care le acorda (European Federation for Welding, Joining and Cuting si International Institute of Welding) in romania ASR le da pe amnadoua. Asa ca, daca vreti sa autorizati sudori, e un pic mai comlicat decat pare, si da, autorizatiile sudorilor sunt valabile 2 ani dar trebuie semnate la fiecare 6 luni, iar procedurile certificate sunt valabile pt firma care le detine o perioada nelimitata de timp.
:geek:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC